o Festiwalu

Felix Mendelssohn po raz pierwszy pojawił się w Dusznikach w 1823 roku. Koncertował wtedy z lokalną orkiestrą, komponował, oraz wypoczywał. Jakie ślady kompozytora pozostały dzisiaj w niewielkim uzdrowisku na południu Polski? Będziemy mogli się tego dowiedzieć podczas koncertów i wydarzeń zbliżającej się 7. edycji Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Kameralnej im. Felixa Mendelssohna-Barthold’ego. Festiwal zdążył się już wpisać w tradycję regionu. W 2022 roku, po siedmiu latach przerwy, ponownie pojawił się w nowej odsłonie. Celem organizatorów - Stowarzyszenia Inicjatyw Artystycznych "Mosty Kultury" oraz Dusznickiego Ośrodka Kultury - jest prezentowanie twórczości kameralnej tego kompozytora oraz umiędzynarodowienie Festiwalu.

W ramach ubiegłorocznej - szóstej edycji - wśród zaproszonych gości znaleźli się Kwartet Śląski, Geoffrey Govier, Volodia Mykytka, Ewa Tracz, Robert Kowalski, Tomasz Daroch, czy Magdalena Zawartko z zespołem. Myśl przewodnia towarzysząca programowi 7. edycji zawarta jest w podtytule Szlakiem Mendelssohna. “Chcemy jak najpełniej ukazać spektrum twórczości kompozytora, ale też nakreślić muzyczne tło jego epoki. Proponujemy odbiorcom zróżnicowany program artystyczny, będący swego rodzaju odzwierciedleniem obecnych trendów na rynku muzycznym w Europie. Na twórczość Mendelssohna spojrzymy przez pryzmat wykonawstwa historycznego XIX wieku, inspiracji barokowych, jazzowych, czy też delektując się interpretacjami wybitnych muzyków grających na instrumentach współczesnych” - wyjaśnia dyrektor artystyczny - Krzysztof Karpeta.

Wszystkie wydarzenia festiwalowe pozwolą przybliżyć twórczość wielkiego niemieckiego kompozytora, o którego pobycie na tych terenach wciąż mało kto wie. W tym roku usłyszymy m.in. Szymanowski Quartet, Marię Gabryś-Heike, Marcina Kozieła, Wojciecha Myrczka czy Książek PianoDuo. Nie zabraknie również wydarzeń towarzyszących dedykowanych młodym odbiorcom: warsztaty chóralne ze znakomitą dyrygentką Izabelą Polakowską-Rybską czy lekcje mistrzowskie z Szymanowski Quartet.

Festiwal będzie głównym punktem obchodów Roku Felixa Mendelssohna w Dusznikach Zdroju. Szczegółowe informacje na FB/MendelssohnFestivalDuszniki oraz na stronie internetowej mendelssohnfestival.pl.

 

Serdecznie zapraszamy do Dusznik we wrześniu!

Dyrektor generalny Festiwalu - Monika Kruk
Stowarzyszenie Mosty Kultury

Kierowniczka Wydziału Kultury DOK - Justyna Janicka

Kontakt

Krzysztof Karpeta
dyrektor artystyczny
Monika Kruk
Monika Kruk
dyrektor organizacyjny
Justyna Janicka
koordynator
+48 604 631 615