05.09.2023

Muzyka jest kobietą

Podążając szlakiem Mendelssohna, chcemy zaprezentować publiczności muzykę kameralną kobiet - kompozytorek bliskich epoce, w której tworzył Mendelssohn. Bardzo często dzieła te są pomijane w programach koncertów kameralnych.

Większość kompozytorek, które zaistniały w XVIII i XIX w. pochodziło z rodzin o tradycjach muzycznych. Tylko tak miały możliwość nauczyć się chociażby podstaw warsztatu kompozytorskiego czy instrumentalnego. Jednak kwestia edukacji nie była jedyną, która w tym czasie powstrzymywała kobiety przed rozwojem osobistym i zawodowym w świecie muzyki: obyczajowość tego okresu powodowała spoglądanie na ich aktywność zawodową nieprzychylnym okiem. Zwłaszcza na kobiety, które chciały występować publicznie. Wiele artystek posiadało również wybitny talent kompozytorski, jednak w czasach, gdy zawód artysty-muzyka był zarezerwowany głównie dla mężczyzn, trudno było im dotrzeć ze swoim repertuarem do szerokiej publiczności.

Twórczość tę spróbuje przybliżyć nam Izabela Starzec podczas panelu dyskusyjnego z Szymanowski Quartet. Wieczorem śpiewaczki Jenifer Lary oraz Eva Maria Riedl-Buschan w towarzystwie Marcina Kozieła przy fortepianie wykonają pieśni m.in. Fanny Mendelssohn, Pauline Viardot, czy Josephine Lang. Serdecznie zapraszamy!

Kontakt

Krzysztof Karpeta
dyrektor artystyczny
Monika Kruk
Monika Kruk
dyrektor organizacyjny
Justyna Janicka
koordynator
+48 604 631 615